2008

Archwium: | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2002-2003WESOŁYCH ŚWIĄT I JESZCZE LEPSZEGO NOWEGO ROKU!

20 grudnia - WYNIKI BADAŃ BIGA

Big (Uszaki BIG BEAT) - HD A, ED 0/013 listopada - URODZIŁY SIĘ MAŁE USZAKI!

Szczęśliwą mamą została Kropka (Uszaki BILLIE HOLIDAY), a tatą Mandalay's ULTIMTELY BLUE. Zapraszamy do działu szczeniaczkowego!26 październik - KRU, CÓRKA MUMINKA


zdjęcia: Anna Stiepkina

Dostałam takie to oto urocze zdjęcia rosyjskiej córeczki Muuminka - Kru (oficjalnie Lisja Staja Misteriya), która mieszka w pięknym Soczi... Hmm, całe życie na wakacjach, fajnie ma dziewczynka...
W ten weekend Kru wzięła udział w dwóch wystawach i spisała się świetnie, zdobywając 2 x CAC, dwa razy zostając Najlepszą Suczką w Rasie i raz Zwycięzcą Rasy! Ale to jeszcze nie wszystko, albowiem Kru zadebiutowała z 16-to letnią Julią w konkurencji Młodego Prezentera, i w oba dni tę konkuręcję wygrała!
W wieku 16 miesięcy Kru jest już Championką Rosji, RFK i Ukrainy, zajmowała też 2 i 3 miejsca na lokatach w Grupie I (BIG2, BIG3).
Gratulacje Anna, Julia i Kru!!!18 października - MUMINEK KOLEKCJONUJE KOLEJNE TYTUŁY


Tym razem Muminek (Uszaki MUUMI), który już właściwie jest na "wystawowej emeryturze", bo zdobył już praktycznie wszystko, co sie dało, skusił się na wyprawę na Łotwę, gdzie na Międzynarodowej Wystawie w Valmiera został Zwycięzcą Rasy. Dzięki temu dołożył do swojej kolekcji tytuły CHAMPIONA ŁOTWY i CHAMPIONA KRAJÓW NADBAŁTYCKICH.
Gratulacje!5 października - NUTKA ZWYCIĘŻCZYNIĄ EUROPY!


zdjęcia: Dorota Paź

W tym roku Wystawa Europejska odbyła się w Budapeszcie. Pomińmy milczeniem fatalną, niepotykaną organizację, okropną pogodę, ogólny niebywały bałagan i absurdalne rozwiązania logistyczne.
Na szczęście, krajobrazy naddunajskie są wyjątkowo malownicze (nawet po ciemku), tokaj to najlepsze (białe) wino świata, a co najważniejsze, Nuta, czyli Pirtek VENTO NOTTURNO, chociaż do Budapesztu przyjechała w samym szczycie wylinienia i wyglądała hmmm.. delikatnie mówiąc, niewyjściowo, po wygraniu klasy championek, została wybrana Najlepszą Suczką w Rasie, zdobyła CAC i CACIB i została ZWYCIĘŻCZYNIĄ EUROPY! Brawo Nutka!28 września - MUUMIMAMMA MA DZIECI!


zdjęcia: Anette Relander

W niedzielę mieszkająca w Finlandii Muumi ( Uszaki MUUMIMAMMA ) urodziła wspaniałą dziesiątkę - trzech chłopaków i siedem dziewczyn. Dwie dziewczyny są pręgowanymi trikolorkami, cała reszta to pręgusy. Wszystkie czują się świetnie, a Muumi jest znakomitą mamą.
Co czyni ten miot wyjątkowym, jest fakt, że tatą szczęśliwym tatą jest... no właśnie, nie wiadomo kto. To znaczy wiadomo, ale będzie ich dwćch - Geestland's Droll Demon i Pirtek Eroe Dantalian. Takie podwójne krycia są dozwolone w Finlandii, ale jeszcze nie słyszałam, żeby ktoś się na taki krok zdecydował (poza kryciami przypadkowymi). Wszystkim szczeniaczkom oczywiście będą robione badania DNA w celu ustalenia ojcostwa.
Decyzja została podyktowana tym, że pierwszy miot Muumimammy urodził się przez cesarkę i w związku z tym miała już nie być kryta. Ale niestety (a może stety) dzieci z pierwszego miotu okazały się tak super (między innymi jest najwięcej wygrywająca młoda cardiganka w Finlandii - Pirtek Poema Dantalian) , że właścicielka Muumi jednak się zdecydowała na drugi miot, który będzie jednocześnie ostatnim. Mamie - Muumi, dzieciakom i dumnym "babciom" - Anette i Eevie, serdecznie gratulujemy.14 września - AGRAFKA ROŚNIE


zdjęcia: Aneta Pietrzak

Córeczka Biga (Uszaki BIG BEAT) o wdzięcznym imieniu Agrafka (Dummles AMAZING AGRAFFI) ma już ponad trzy miesiące i rosnie na piękną i wyjątkowo dzielną pannę (co potwierdzają spotkane przez nią większe psy, łącznie z niejakim dobermanem). Gratulacje dla włascicielek i hodowczyń Graffi - Jagody i Anety Pietrzak!13 września - WYNIKI BADAŃ FOKI, NUTY I VIKI

Foka (Fest ABIGAIL) - HD A, ED 0/0, kręgosłup czysty.
Nuta (Pirtek VENTO NOTTURNO) - HD C, ED 0/0, kręgosłup czysty.
Vika (Uszaki VILIJONKKA) - HD A13 września - WYSTAWA KRAJOWA W WARSZAWIE


Tym razem Uszaki były reprezentowane jedynie przez Mufkę (Uszaki CARROT MUFFIN), która poradziła sobie doskonale, zajęła pierwsze miejsce w klasie pośredniej, otrzymała CWC i została Najlepszą Suką w Rasie!
Natomiast Zwycięzcą Rasy został jej młodziutki półbrat, synek Berta - Carlo (Brawos Bis CARLEONE), dla którego była to dopiero druga wystawa w życiu. Gratulacje!

Fot. Justyna Olichwier
sierpień/ wrzesień - KOLEJNE SUKCESY W ROSJI


Na Międzynarodowej Wystawie w Czelabińsku Polina (Uszaki CINNAMON ROLL) zdobyła CAC i CACIB, została Najlepszą Suką w Rasie a na zakończenie została również Zwycięzcą Rasy!
Z kolei na Międzynarodowej Wystawie 26 sierpnia córeczka Muminka (Uszaki MUUMI) - Lisja Staja Majolika również zdobyła CAC, CACIB, została Najlepszą Suką w Rasie, a dodatkowo została Championką Rosji!
Natomiast na wszechrosyjskiej Wystawie "Cziernomor Amiko 2008" kolejna córeczka Muminka - Lisja Staja Misteria nie tylko zdobyła CAC i Zwycięztwo Rasy, ale też zajęła 3-cie miejsce w Grupie I (BIG3). Gratulacje!09 września - BATON PONOWNIE TATĄ


zdjęcia: Ewa Rygier, Agnieszka Doner

Trzy grubaśne, pręgowane córeczki Batona (Uszaki CHERRY PIE) urodziły się w Lubsku, w hodowli Fest Ewy Rygier, gdzie mieszkają razem z mamą - śliczną Cymką, czyli oficjalnie CYTRĄ Z Anegdoty. Dumnym rodzicom gratulujemy a dziewczynom życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.
A synek Batona i Buły (zdjęcia po prawej) rośnie jak na drożdżach i jest coraz piękniejszy! Gratulacje dla Krzysia!05 września - WYNIKI BADAŃ KROPKI

Kropka (Uszaki BILLIE HOLIDAY) - HD A, ED 0/0, kręgosłup czysty.30 sierpnia - KOLEJNA SUPER UDANA WYSTAWA KLUBOWA - NUTKA I BIG ZWYCIĘZCAMI KLUBU

zdjęcia: Joanna Adamowska, Adam Buraczński, Aneta Pietrzak

Jak to zwykle w Pruszkowie, dzień Wystawy Klubowej Corgi (już VI-tej) był naprawdę bardzo bardzo fajnym spotkaniem olbrzymiej grupy corgów i ich włascicieli. Tym razem hasłem wystawy był "Dziki Zachód" i niektórzy wystawcy naprawdę przygotowali niewiarygodne kostiumy.
Corgów zgłoszono 130, pembroki i konkurencje finałowe sędziowała pani Mary Winsone z Wielkiej Brytanii, a cardigany pani Chari Magnan z USA.
W tym roku Uszaki przeszły same siebie. Zwycięzcą Klubu zostali bowiem i Big (Uszaki BIG BEAT), i Nuta (Pirtek VENTO NOTTURNO). Big, który powtórzył sukces sprzed roku, wygrał klasę otwartą, zdobył kolejne CWC i został Najlepszym Psem w Rasie. Nutka natomiast, ktora również już po raz drugi została Zwycięzcą Klubu, wygrała bardzo silną klasę championek (zdobywając kolejne CWC), następnie została Najlepszą Suczką w Rasie, a na koniec również Zwyciężczyznią Rasy i Best In Show 2!
Zresztą wszystkie dorosłe klasy suczek wygrały Uszaki, więc porównanie o tytuł Zwyciężczyni Klubu odbywało się "w rodzinie". Klasę posrednią wygrała bowiem Polina (Uszaki CINNAMON ROLL), tuż przed swoją siostrą Mufką (Uszaki CARROT MUFFIN), a klasę otwartą, Kropka (Uszaki BILLIE HOLIDAY).
Bercik (BERTRAM Corlan Gi) zajął natomiast drugie miejsce w mocnej klasie championów, a Traf (Uszaki CARAMEL) trzecie miejsce w klasie posredniej, tuż przed swoim braćmi: Lopkiem (Uszaki CREAM PUFF) i Batonem (Uszaki CHERRY PIE).
Natomiast klasę młodzieżowych psów wygrał synek Berta - Rufus (Brawos Bis CARUZO), zostając Młodzieżowym Zwycięzcą Klubu, przed swoim debiutującym bratem Carlem (Brawos Bis CARLEONE). Rufek następnie został Najlepszym Juniorem w Rasie i na koniec Najlepszym Juniorem Wystawy (Best In Show Junior)! Gratulacje Rufus i Iwona!
A na zakończenie, Nuta i Paputek zostali Najlepszą Parą Hodowlaną w Rasie (i Best In Show 2), a Uszaki, tak jak rok temu, Najlepszą Hodowlą Cardiganów (i Best In Show 2).
Wielkie gratulacje dla wszystkich włascicieli Uszaków, którzy przybyli na Wystawę i dla wszystkich OGROMNE PODZIĘKOWANIA! Do zobaczenia za rok :)30 sierpnia - A TYMCZASEM OTTO WYGRYWA W FINLANDII


Na Wystawie Grupy I w Porvoo Otto (Uszaki BLUES BROTHER) wygrał klasę championów i został Najlepszym Psem w Rasie. Gratulacje Eeva!23 sierpnia - WYSTAWA SPECJALISTYCZNA CORGI W NIEMCZECHWystawa Specjalistyczna Corgi organizowana jest w Niemczech co dwa lata, a w tym roku odbyła się w wyjątkowo urokliwym parku w małej miejscowości Bad Salzhausen. Była to więc bardzo miła wycieczka, w wyjątkowo wesołym towarzystwie pembrokowym, uwieńczona swietnymi występami na ringu. Nuta (Pirtek VENTO NOTTURNO) wygrała klasę championek, otrzymała wniosek na championa klubowego, jak i na championa VDH, natomiast Big (Uszaki BIG BEAT) zajął trzecie miejsce wsród championów.
A Najlepszym Psem w Rasie, po wygraniu klasy posredniej, został fruwający po ringu ojciec naszej Godzilki (Uszaki DODZILLA DUR UR) - Foster (Dragonpatch BIG PAPA FOSTER) - na zdjęciu. Gratulacje Rachel!
Nasi pembrokowi współtowarzysze również zaszaleli w ringu - Baloomek (Corgon Blue BALOOM BALOOM) został Zwycięzcą Młodzieży, Toni (Annline's ROYAL PRINCE) - Najlepszym Psem w Rasie, a Lakisia (Annline's VISION OF DESIGN) - Najlepszym Juniorem Wystawy. Gratulacje!20 sierpnia - MAŁA USZACZKA UKOŃCZYŁA 7 TYGODNIMała otrzymała wyjątkowe imię - Uszaki DODZILLA DUR UR, które to wymaga, jak sądzę, komentarza. Początkowo imię jej miało się składać jedynie ze słów Dur Ur, które w magicznym języku (nowozelandzkich, na czesć tatusia) elfów oznaczają "Ciemny Płomień", jednakże w miarę wzrastania, okazało się, że konieczna będzie aktualizacja. I tak pojawiła się Dodzilla. Dodzilla oczywiscie jest kombinacją Godzilli i Dody, gdyż malutka prezentuje sobą własnie stalową wolę i siłę przebicia połączoną z efektywnym urokiem charakteryzującym obydwie panie.
Godzilka zamieszkała w Warszawie, u Uli Krupy. Wszystkiego najlepszego Godzilko!18 sierpnia - BATON ZOSTAŁ TATĄ!


Batonikowi (Uszaki CHERRY PIE) i Bule (Brawos Bis BARAMBURA) urodził się jeden, ogromy i śliczny pręgowany chłopak.
Gratulacje dla rodziców i malucha (a raczej dużucha).

Fot. Agnieszka Doner

10 sierpnia - OTTO KOLEJNYM USZAKOWYM CHAMPIONEM FINLANDII!Na Wystawie Krajowej w Helsinkach Otto (Uszaki BLUES BROTHER) został Najlepszym Psem w Rasie i zdobył kolejne CC, które dało mu tytuł Championa Finlandii!
Natomiast jego młodziutka córeczka Musca (Pirtek LA MUSICA BELLA) - na zdjęciu po prawej - została drugą Najlepszą Suczką w Rasie i zdobyła swoje pierwsze CC. Gratulacje Eeva!01-03 sierpnia - ŚWIETNE WYSTĘPY NA LITWIE - NUTA ZWYCIĘZCĄ KLUBUPierwszy weekend sierpnia niektóre Uszaki spędziły w Wilnie. Oprócz zwiedzania naprawdę przepięknej starówki wileńskiej, Paput i Kropka wystąpili na trzech wystawach, dwóch międzynarodowych i jednej Klubowej, natomiast Nutka pojawiła się jedynie na tej ostatniej. Wszystkie psy pokazały się naprawdę bardzo dobrze. Paputek (Uszaki MUUMIPAPPA) za każdym razem wygrał klasę championów, zdobył 2 x CAC i res. CACIB, Kropeczka (Uszaki BILLIE HOLIDAY) otrzymała natomiast 2 x CAC i CACIB i zodbyła tytuł Zwyciężczyni Krajów Nadbałtyckich!
Ale najlepiej tym razem zaprezentowała się Nutka (Pirtek VENTO NOTTURNO). Nutka mianowicie na Wystawie Klubowej Brytyjskich Psów Pasterskich wygrała klasę championek, zdobyła CAC, następnie została Najlepszą Suką w Rasie, Zwycięzcą Rasy, Zwycięzcą Klubu Litwy, a na koniec również Best In Show 3!
A w dodatku Nuta z Paputem zostali uznani Najpiękniejszą Parą Hodowlaną całej Wystawy Klubowej!29 lipca - MAŁA USZACZKA ROŚNIE I ROŚNIE


zdjęcia: Ewa Cuper

Rośnie, rozgląda się po świecie i robi się coraz bardziej przekonana o swojej wyjątkowości i ważności. Wymyśla mamie, wymyśla Ewie, niedługo zapewne przejmie władzę w domu... Jak to jedynaczka...26 lipca - KOLEJNY USZAKOWY CHAMPION FINLANDII - TYM RAZEM MUUMIMAMMA!


Po odchowaniu slicznych dzieci Muumi czyli (Uszaki MUUMIMAMMA) w ekspresowym tempie dokończyła Championat Finlandii. Na wystawie krajowej w Ypaja 19 lipca Muumi została 3. Najlepszą Suczką w Rasie i zdobyła kolejne CWC, a na Wystawie Międzynarodowej w Pori 26 lipca została 2. Najlepszą Suczką w Rasie i dzięki zdobytemu również tym razem CC może już tytułować się Championką Finlandii. Gratulacje Anette i Eeva!

Fot. Jatta Tyylinen26 lipca - DZIECI VIKOWE SĄ JUŻ CAŁKIEM DUŻE I ABSOLUTNIE CUDNEzdjęcia: Dorota Paz

Dzieciaki są sliczne, radosne i w ogóle fantastyczne. Vika przeniosła obowiązki wychowawcze na Mufkę, a sama z dzieciakami się głównie bawi. No pewnie, jak tu zachować powagę patrząc na takie małe cudaki?
Wszystkich zainteresowanych posiadaniem ślicznego małego cardiganka zapraszam do kontaktu z hodowlą Uszata Zgraja lub ze mną.12-20 lipca - JAK WAKACJE, TO KAJAKI
zdjęcia: Iza Szumielewicz

Tradycyjnie przynajmniej częsć wakacji spędzamy sobie na kajakach. Podobno jak się ktos dowiaduje, że właśnie wyjeżdżam na spływ, to wyjmuje z szafy płaszcze przeciwdeszcowe i grube swetry... Nawet pogodynki nie musi oglądać. A tu takie zaskoczenie w tym roku... Owszem, padało...ale było ciepło! A przynajmniej cieplej :). W tym roku w tej cudownej aurze płynęliśmy sobie śliczną rzeczką Piławą i prawie równie śliczną, aczkolwiek dosyć umęczającą, rzeczką Dobrzycą na Pojezierzu Drawskim. Tradycyjnie Bercikowi ani Foczce żadna woda nie przeszkadzała, ani ta z dołu, ani ta z góry, więc szalały sobie bez ograniczeń. Opracowalismy też specjalne pokrowce na psy spływające w deszczu. Z atrakcji specjalnych zaliczyliśmy burzę, awanturę ze strażą lesną, wyławianie rozbitków, całe stada zimorodków, awanturę z miejscową ludnością na temat warunków bytowania ich psa, no i prawie zaliczyliśmy wodospadanie po wodospadzie. A poza tym, jak zwykle, było super!6 lipca - POLINA CHAMPIONKĄ ROSJI


Na wystawie krajowej w Jekatierinburgu Polinka (Uszaki CINNAMON ROLL) została Zwycięzcą Rasy, zdobyła kolejne CWC i dzięki temu ukończyła Championat Rosji. A na deser Polinka zajęła drugie miejsce w Grupie I. Gratulacje Elena!

Fot. Elena Lozkina3 lipca - RYFKA ZOSTAŁA MAMĄ!Ryfeczce (Uszaki PIKKU MYY) i Fosterowi (Dragonpatch BIG PAPPA FOSTER) urodziła się piękna jedynaczka! Jedynaczka jest pręgowana, śliczna i zdrowa. Obie z mamą czują się świetnie.3-4 lipca - TOP OF THE WORLD CORGI i WYSTAWA ŚWIATOWA W SZTOKHOLMIE

W ten weekend odbyły się w Sztokholmie dwie duże wystawy, w sobotę klubówka corgi, nazwana szumnie Top Of The World Corgi, a w niedzielę Wystawa Swiatowa. Cała podróż obfitowała w przygody, Szwecja była bardzo malownicza, a pogoda nadzwyczaj łaskawa. Jednym słowem- super! W oba dni Uszaki wypadły baaardzo dobrze.
Na klubówce Top Of The World Corgi cardiganów było 80, a sędziował pan Allan Taylor (długoletni hodowca i sędzia corgi z Wielkiej Brytanii). Na pierwszy ogień poszedł Big (Uszaki BIG BEAT), który w dużej stawce kilkunastu psów w klasie otwartej zajął swietne 4 miejsce, pomimo kompletnego wylinienia i spóznienia się na ring. Jeszcze bardziej wyliniała, przerazliwie, okropnie, straszliwie wyliniała, była niestety Kropeczka (Uszaki BILLIE HOLIDAY), która mimo to zajęła w równie dużej stawce 3 miejsce. Natomiast Nutka otrzymała ocenę doskonałą w klasie championów.
A następnego dnia była swiatówka, i wyniki były zupełnie inne, w czym nie ma nic dziwnego, albowiem tym razem sędziował nas hodowca... wilczarzy, sędzia specjalizujący się... we wszystkich rasach. Big niestety zakulał. Sędzia zapytał, czy go sędziować, bo nie może mu dac najwyższej oceny. Stwierdziłam, że jak już przyszlismy, to proszę oocenę, trudno. No i sędzia napisał, że wszystko pięknie i tylko szkoda, że kulawy...
Natomiast największa miła niespodzianka spotkała nas w klasie młodzieży suczek - największej, w której wystąpiło tekże kilka suczek, które nie były zgłoszone poprzedniego dnia. Między innymi - córeczka mojego Otto (Uszaki BLUES BROTHER) i córki Berta - Tuuli (Pirtek VENTO PRIMAVERA), która nazywa się Pirtek LA MUSICA LENTA, najmłodsza w stawce. I skubana wygrała, została Młodzieżową Zwyciężczynią Swiata, a na koniec również Najlepszym Juniorem w Rasie! W ten sposób powtórzyła sukces swojej mamy sprzed dwoch lat, z Wystawy Swiatowej w Poznaniu.
Kropka w klasie otwartej otrzymała ocenę doskonałą, a na koniec Nuta (czyli rodzona ciotka zwycięskiej juniorki) zajęła swietne, drugie miejsce w klasie championek!29 czerwca - MIMSI CHAMPIONKĄ ESTONIINa Wystawie Specjalistycznej I Grupy w Parnu, Mimsi (Uszaki BOOGIE WOOGIE) wygrała klasę otwartą, następnie została 2-gą Najlepszą Suką w Rasie i otrzymała kolejne CC, dzięki któremu ukończyła Championat Estonii! Gratulacje!

Fot. Dorota Wrońska
14- 15 czerwca - ŚWIETNE WYSTĘPY W FINLANDII


W sobotę na Wystawie Międzynarodowej w Kotka córeczka Muumi (Uszaki MUUMIMAMMA) - "Myy" Pirtek Poema Dantalian wygrała klasę młodzieży, a następnie została Najlepszą Suczką w Rasie i zdobyła CC. Klasę młodzieży psów wygrał natomiast jej rodzony brat - Pirtek Ponte Dantalian "Kaapo", który następnie został 2-gim Najlepszym Psem w Rasie i zdobył swoje pierwsze CC! A następnego dnia Myy na Wystawie Międzynarodowej w Forssa ponownie została Najlepszą Suczką w Rasie, zdobyła CC, a tym razem została również Zwycięzcą Rasy! Jej mama, Muumi, była 4-tą Najlepszą Suczką w Rasie i otrzymała Res. Cacib.

Fot. Jatta Tyylinen14-15 czerwca - MIMSI SZALEJE NA ŁOTWIENa Międzynarodowej Wystawie w Ozimaki, która była łotewską kwalifikacją na Crufts 2009, Mimsi (Uszaki BOOGIE WOOGIE) wygrała klasę otwartą, następnie została Najlepszą Suką w Rasie, a na koniec również Zwycięzcą Rasy! Zdobyła też kolejne łotewskie CWC i oczywiscie kwalifikację na Crufts! Mimsi powtórzyła ten świetny wynik dnia następnego, na kolejnej Międzynarodowej Wystawie, gdzie również została Zwyciężczynią Rasy. Mimsi ukończyła również Championat Łotwy!
Gratulacje Kyllike!

Fot. Dorota Wrońska14-22 czerwca - SŁOWENIA I CHORWACJA: WAKACJE Z ODROBINĄ WYSTAW

Trzy wystawy międzynarodowe w dwa dni, nad brzegiem Adriatyku... Czy może być lepszy pretekst, żeby się trochę POWAKACJOWAĆ?
Wystawy odbylismy dzielnie w pierwszy weekend, a potem było już tylko morze, plaże, góry, górskie rzeki, piękne krajobrazy i nadmorskie miasteczka pamiętające czasy rzymskie. No i ryby, kalmary, krewetki, brzoskwinie... Taaak, na takie wystawy to można jezdzić... Pierwszego dnia w słoweńskim Portoroz odbyła się Wystawa Międzynarodowa, która była słoweńskimi kwalifikacjami na Crufts 2009. Wystawialismy się niestety w pełnym deszczu i psy nie były zachwycone... Kropki (Uszaki BILLIE HOLIDAY) za nic nie dało się namówić, żeby na przykład odkleiła uszy od głowy, ale i tak zdobyła CAC, CACIB, kwalifikację na Crufts i została Najlepszą Suką w Rasie. Najlepszym Psem w Rasie był natomiast Bert (BERTRAM Corlan Gi), który również zdobył CAC, CACIB i kwalifikację na Crufts.
Wieczorem była jeszcze wystawa w chorwackim Umagu. Bylo zimno... Na szczęscie miłe towarzystwo pomogło przetrwać kilka godzin w swietnym nastroju. Na tej wystawie nastąpiła nasza największa ekstrawagancja, mianowicie postanowilismy zostać na konkurencje finałowe. Cel - ćwiczenie dla psów. A co. No i czekalismy sobie.. aż do wpół do drugiej w nocy, weszlismy na ring i zrobilismy całe pół kółka (15 metrów) i zeszliśmy z ringu nawet bez ustawienia psów, bo finały robiono ekspresowo (w zasadzie chyba słusznie). Bert znowu został Najlepszym Psem w Rasie, otrzymując CAC, CACIB i tytuł Zwycięzcy Istrii. Natomiast tym razem Kropeczka oprócz zdobycia CAC, CACIB, tytułu Najlepszej Suki w Rasie i Zwyciężczyni Istrii, została także Zwycięzcą Rasy. Następnego dnia, na drugiej wystawie w Portoroż Kropka powtorzyła swój wynik z pierwszego dnia, zostając po raz trzeci Najlepszą Suką w Rasie (z CC i CACIB) i kolejny tytuł, tym razem Zwyciężczyni Alpe Adria, a Bert tym razem zajął drugie miejsce w klasie i otrzymał res.CC.
Ufff... a potem już były wakacje....9 czerwca - VIKA ZOSTAŁA MAMĄ!


zdjęcia: Antonina Tokaj


Vice (Uszaki VILIJONKKA) urodziła się sliczna piątka, trzy suczki i dwa pieski. Chlopaki są pręgowane, a dziewczyny trikolorowe (w tym dwie to trikolorki pręgowane). Tatą jest fantastyczny Radar, czyli BATMAN FOREVER Controversia. Szczeniaczki rosną pięknie pod czujną opieką nie tylko mamy, ale też starszej siostry Mufki (Uszaki CARROT MUFFIN).
Wszystkich zainteresowanych posiadaniem ślicznego małego cardiganka zapraszam do kontaktu z hodowlą Uszata Zgraja lub ze mną.8 czerwca 2008 - PIERWSZE CWC BATONA


Na krajowej wystawie w Lublinie Baton (Uszaki CHERRY PIE) wygrał klasę otwartą, zdobył swoje pierwsze CWC, a na koniec został również Najlepszym Psem w Rasie. Gratulacje Ewa!7 czerwca 2008 - WYSTWA KLUBOWA W FINLANDII


W tym roku na fińską wystawę klubową nie pojechaliśmy, ale i tak Uszaki były na niej reprezentowane, głównie dzięki swoim dzieciom. I to jak reprezentowane! W największej klasie, młodzieżowych suczkach (17 suczek), wygrała córeczka Muumimammy - Pirtek POEMA DANTALIAN "Myy", zostając Młodzieżową Zwyciężczynią Klubu Finlandii, tuż przed swoją debiutującą siostrą Pirtek PIGNA DANTALIAN. Ale to nie był koniec ich sukcesów. Poema Dantalian została bowiem pózniej wybrana 4-tą Najlepszą Suką w Rasie i otrzymała swoje kolejne CC, a także została Najlepszym Juniorem w Rasie! Pigna natomiast zdobyła rezerwowe CC! Brawo dziewczyny!
Świetnie pokazała się również ich mama, Muumi (Uszaki MUUMIMAMMA), która zajęła 3 miejsce wsród 12 suczek w klasie otwartej. Gratulacje! W klasie młodzieży wystąpiła też córeczka Muuminka (Uszaki MUUMI) - Lisja Staja Mayolika, która otrzymała ocenę doskonałą.

Fot. Susanna Gerkman-Hiltunen
5 czerwca - BIG PONOWNIE TATĄ!


Tym razem mamą Bigowych dzieci została śliczna Fanta, czyli Brawos Bis BAHAMA. Fanta urodziła dwie wielgachne, grubaśne, fanstastyczne dziewczynki, obie pręgowane. Mama i córeczki czują się świetnie. Tata Big (Uszaki BIG BEAT) może być z takich dzieci bardzo dumny!

Fot. Jagoda Pietrzak

24-25 maja - 1. KRAJOWA WYSTAWA CORGI: KROPKA - BEST IN SHOW!

zdjęcia: Dorota Paź, Iwona Szewczuk, Magda Zalewska


Best In Show, czyli po prostu Zwycięzcą Wystawy, Kropeczka (Uszaki BILLIE HOLIDAY) została na 1 Krajowej Wystawie Corgi, zwanej też Corgi Majówką, która odbyła się w Szymocicach koło Raciborza. Czyli Kropka wpisała się do histori, czy co...
Cała dwudniowa impreza była wyjątkowo sympatyczna, odbyła się w pięknym, lesnym osrodku wypoczynkowym i ogólnie było super! Fantasyczna atmosfera i fantastyczni ludzie.
Pierwszego dnia Corgi Majówki odbyła się wspomniana wystawa, a drugiego dnia Próby Instynktu Pasterskiego, również po raz pierwszy zorganizowane tylko dla corgi. Tu też poszło nam niezle...
Ale po koleji. Na wystawę zgłoszono 71 corgi. Sędzią była pani Fran Fricker z Wielkiej Brytanii, wieloletnia hodowczyni cardiganów. W klasie młodzieży wygrał synek Berta Rufus (Brawos Bis CARUZO), przed swoim półbratem, niesfornym Batonem (Uszaki CHERRY PIE). Traf (Uszaki CARAMEL) zajął drugie miejsce w klasie posredniej za znacznie starszym i bardziej doswiadczonym kolegą, a Big (Uszaki BIG BEAT) wygrał klasę otwartą i dostał CWC. Natomiast Bert (BERTRAM Corlan Gi) zajął trzecie miejsce w klasie championów, tak zresztą jak Foczka (Fest ABIGAIL). Oba moje psy kochane, Bercik i Foczka, znowu pokazały mi, że wystawy mają w głębokim poważaniu i jak chcę, to mogę je ciągac po ringu, ale one mają inną koncepcję spędzania wolnego czasu. Na szczęscie występują już tylko na wystawach klubowych i jakos to przecierpiały...Poza tym po wystawie były zabawy, długi spacer nad okoliczną rzeczką i rozliczne patyczki...
Natomiast w suczkach, Mufka (Uszaki CARROT MUFFIN) zajęła miejsce drugie w klasie posredniej, klasę otwartą wygrała Kropka , a klasę championów wygrała nadal lekko zbyt okrągła Nutka ( Pirtek VENTO NOTTURNO). Następnie Kropeczka wygrała porównanie suczek, zostając Najlepszą Suką w Rasie, potem porównanie w rasie, zostając Zwycięzcą Rasy a na sam koniec w porównaniu z najlepszym pembrokiem wywalczyła tytuł Zwycięzcy Wystawy... Dzielna Kropeczka!
Ale to jeszcze nie wszystkie nasze sukcesy, ponieważ Bert z Nutą zostali Najlepszą Parą wsród cardiganów, Bert - Najlepszym Reproduktorem w cardiganach i BIS2, a Uszaki - Najlepszą Grupą Hodowlaną w rasie, a w porównaniu z pembrokami także Najlepszą Grupą Hodowlaną Wystawy! Podobno pani sędzina wyraziła opinie, że cardigany w Polsce są "olsniewające"!
Natomiast następnego dnia Próbę Instynktu Pasterskiego (sędzia: Tomasz Pecold) w swietnym stylu zaliczyli: Foka (z wyróżnieniem!), Nuta, synek Berta - Rufus i Big, a także Bert, chociaż akurat on do pasania owieczek nie ma takiego serca jak do pasienia koni i krów...
Bardzo dziękuję i gratuluję Ewie, Magdzie, Eli, Marii, jeszcze jednej Ewie i Antoninie! Gratulacje także dla włascicielki Rufusa - Iwony! Super z nich para... A teraz pozostaje tylko czekać do przyszłego roku. Albo przynajmniej do sierpnia, kiedy to odbędzie się Wystawa Klubowa w Pruszkowie. Zapraszamy!24-25 maja 2008 - CAŁA SERIA FIŃSKICH SUKCESÓW


24 maja 2008 na wystawie Grupy I w Kangasniemi (Finlandia), córeczka Otto (Uszaki BLUES BROTHER) i córki Berta Tuuli - Pirtek LA MUSICA BELLA, Musca, została wybrana Najlepszym Szczeniaczkiem w Rasie!
Tego samego dnia na Wystawie Aptus Show w Helsinkach w klasie młodzieży zadebiutowała córeczka Muumi (Uszaki MUUMIMAMMA) - "Myy" czyli Pirtek POEMA DANTALIAN. I co to była za debiut... Myy wygrała swoją klasę, a następnie została 2-gą Najlepszą Suczką w Rasie i zdobyła swój pierwszy wniosek CC!
Natomiast 25 maja na Wystawie Międzynarodowej w Haminie Otto (Uszaki BLUES BROTHER) wygrał klasę otwartą, a następnie został 2-gim Najlepszym Psem w Rasie i otrzymał res. CAC i res. CACIB. Natomiast Muumi (Uszaki MUUMIMAMMA) zajęła drugie miejsce w klasie otwartej, została 3-cią Najlepszą Suką w Rasie i zdobyła res. CAC. Gratulacje Eeva i Anette!Maj - DZIECI BIGA W MOSKWIE SA JUŻ DUUUŻE
Może jeszcze nie bardzo duże, ale już całkim spore - kończą dwa miesiące. Tata Big (Uszaki BIG BEAT ) może być chyba dumny...18 maja - MIMSI POWRACA W WIELKIM STYLU


Tuż po ukończeniu 2 lat, Mimsi (Uszaki BOOGIE WOOGIE) na Wystawie Krajowej w Valka na Łotwie wygrała klasę otwartą, a następnie została Najlepszą Suką w Rasie (plus CAC). Brawo Mimsi & Kyylike!17 maja - SYNEK OTTO DEBIUTUJE W PIĘKNYM STYLU


Na Krajowej Wystawie w Joensuu synek Otto (Uszaki BLUES BROTHER) i jednoczesnie wnuczek Berta i Foki - "Leevi" (Pirtek LA CAMICIA NERO) zadebiutował wspaniale, zostając Najlepszym Szczeniaczkiem w Rasie. Gratulacje!

Fot. Miisa Piirainen


27 kwietnia - W ROSJI POLINA ZNOWU NAJLEPSZA


Tym razem na Międzynarodowej Wystawie w Jekatierinburgu, gdzie Polina (Uszaki CINNAMON ROLL) zdobyła swoje kolejne CAC, CABIB a następnie Zwycięstwo Rasy.26 kwietnia - URODZIŁY SIĘ KOLEJNE DZIECI BIGA!


Bigowi (Uszaki BIG BEAT) urodziły się dwie wielkie i urocze corgikluski, pręgowana dziewczynka i trikolorowy chłopak. Szczeniaczki przyszły na swiat w hodowli Brawos Bis, a szczęsliwą mamusią jest piękna Czesia, czyli CECILIA Corlan Gi. Maluchom życzymy dużo mleka, a mamie dużo cierpliwosci...
19-20 kwietnia - PAPUT I RYFECZKA PODBIJAJĄ RUMUNIĘTak tak. Rumunia to piękny kraj, którego pewnie nigdy bysmy nie zobaczyli (albo jeszcze jakis czas nie) gdyby nie psy... A tak, doskonałym pretekstem do wycieczki były dwie Międzynarodowe Wystawy odbywające się w Satu Mare, czyli tuż przy granicy z Węgrami. Bardzo przyjemnie spędzone dwa dni. No i na obu wystawach Paputek (Uszaki MUUMIPAPPA ) został Najlepszym Psem w Rasie i zdobył CC i CACIB, a Ryfeczka (Uszaki PIKKU MYY została dwukrotnie Najlepszą Suką w Rasie, również dwukrotnie zdobywając CC i CACIB. Paputek zdobył ostatni CACIB brakujący mu do tytułu Międzynarodowego Championa Pięknosci i w ten sposób do domu wracały dwa Championy Rumunii i jeden Interchampion. Hmm, a tylko dwa psy…

PS. Mielonka na zdjęciu służyła nam za nagródki dla psów, kiedy zdalismy sobie sprawę, że własciwe nagródki zostały gdzies w domu... Ryfka nie była zachwycona...12 kwietnia - POLINA W ROSJI WYGRYWA GRUPĘ I


Na kolejnej wystawie Polina (Uszaki CINNAMON ROLL) nie poprzestała na Zwycięstwie w Rasie, ale została też Zwycięzcą Grupy I. Natomiast Najlepszym Juniorem w Rasie została córeczka Muminka (Uszaki MUUMI) - Lisja Staja Monpansje. Gratulacje Elena!


06 kwietnia - KOLEJNA WYSTAWA, KOLEJNE WYGRANE. I BIG CHAMPIONEM ZOSTAŁ...


Tym razem w Legionowie, na Wystawie Krajowej. Mufka (Uszaki CARROT MUFFIN), która debiutowała w klasie posredniej, zdobyła swoje pierwsze CWC, a następnie została Najlepszą Suką w Rasie. Natomiast troszkę tylko starszy BIG (Uszaki BIG BEAT) wygrał klasę posrednią, potem został Najlepszym Psem w Rasie, a na zakończenie również Zwycięzcą Rasy! A co jeszcze bardziej miłe, dzięki kolejnemu zdobytemu CWC Big ukończył Championat Polski.

04 kwietnia - PIERWSZE DZIECI BIGA URODZIŁY SIĘ W MOSKWIE

Big (Uszaki BIG BEAT) została tatą po raz pierwszy. Szczeniaczki urodziły się niestety dosyć daleko, bo aż w Moskwie, w hodowli Zamok Svatovo Angela. Mamą jest sliczna Avva, czyli BRAWURA FANATYCZKA Controversia. Mama i wesoła gromadka czują się swietnie.Kwiecień 2008 - PISZĄ O NAS RAZ JESZCZE. I TO NA DODATEK W ROSJI...Opowiesć o Uszakach na Kajakach ukazała się w trzecim numerze Magazynu Rosyjskiego Klubu Corgi.30 marca - KROPKA NAJLEPSZA W KATOWICACH! I ZOSTAJE CHAMPIONKĄ!


Wystawa Międzynarodowa w Katowicach zawsze była wystawą prestiżową, ale w tym roku wyrosła już chyba na najważniejszą w Polsce z racji uzyskania rangi polskich kwalifikacji na największą i najsłynniejszą wystawę na swiecie, czyli CRUFTS. Dlatego z tym większą przyjemnoscią obserwowałam występy Kropki (Uszaki BILLIE HOLIDAY), która najpierw wygrała klasę posrednią, potem została Najlepszą Suką w Rasie, a na koniec (hurra hurra) została Zwycięzcą Rasy! Kropka otrzymała też swoje kolejne CWC, dzięki któremu została Championką Polski! Zdobyła też kolejny CACIB i kwalifikację na Crufts'a. Gratulacje i podziękowania dla Ewy! Natomiast Big (Uszaki BIG BEAT) przed wejsciem na ring tajemniczo zakulał i jedyne, co mógł zrobić, to zająć drugie miejsce w swojej klasie. Z Uszaków wystąpił również rozbrykany młodzieżowy Baton, który w swojej klasie zajął miejsce drugie. Może się chłopak kiedys uspokoi...Marzec 2008 - CAŁA SERIA SUKCESÓW ROSYJSKICH


...W jednym (możliwie krótkim, chociaż lista jes długa...) podsumowaniu. Okazuje się, że ledwie wyrosłe ze szczenięctwa dzieci Muminka (Uszaki Uszaki MUUMI) radzą sobie na wystawach wysmienicie. I tak Lisja Staja Misteria ma na swoim koncie 4 x JCAC, cztery razy była też Najlepszym Juniorem w Rasie, trzy razy Zwycięzcą Rasy, Best of Group 2, czyli druga w Grupie, Best In Show Puppy 2 i Best In Show Puppy 3 (czyli 2-gim i 3-cim Najlepszym Szczenięciem Wystawy), a także Best In Show Baby 2.
Jej siostra, Lisja Staja Majolika (na zdjęciu), również zdobyła 4 x JCAC, cztery razy była Najlepszym Juniorem w Rasie i cztery razy Zwycięzcą Rasy, 2x Best In Show Puppy 2 i raz Best In Show Puppy 3 (czyli 2-gim i 3-cim Najlepszym Szczenięciem Wystawy).
I na koniec, Lisja Staja Monpancie dwa razy otrzymała JCAC, dwa razy była też Najlepszym Juniorem w Rasie i również dwukrotnie Zwycięzcą Rasy, a może pochwalić się też tytułem BIS Baby, czyli najlepszego "bejbika" Wystawy Specjalistycznej Corgi. Gratulacje dla hodowcy, Eleny Lozkiny, i wszystkich włascicieli!
Natomiast POLINKA (Uszaki CINNAMON ROLL), w tak zwanym międzyczasie, została Zwycięzcą Rasy na tylu wystawach, że już się pogubiłam, zdobyła też po drodze tytuły Młodzieżowego Championa Rosji, Białorusi i Kazachstanu.24 marca - ŚWIETNY COMEBACK MUUMIMAMMY

Mieszkająca w Finlandii Muumi (Uszaki MUUMIMAMMA) odzyskała już formę po urodzeniu i odchowaniu slicznej gromadki dzieci i pojawiła się w nowym futrze na Wystawie Międzynarodowej w Lappeeeranta. Z marszu wygrała dużą klasę otwartą a następnie została trzecią Najlepszą Suką w Rasie, zdobywając też res. CC i res. CACIB. Gratulacje Annette!22 marca - CÓRECZKA MUUMIMAMMY DEBIUTUJE W FINLANDII

Debiut był nadzwyczaj udany, albowiem Pirtek POEMA DANTALIAN została Najlepszym Szczeniaczkiem w Rasie!15-16 marca - USZAKI ZWYCIĘZCAMI LITWY I WILNA. A NUTA DODATKOWO INTERCHAMPIONEM!


Na dwóch najważniejszych wystawach Międzynarodowych na Litwie, Wystawie o Zwycięstwo Litwy, które jednoczesnie było litewskimi kwalifikacjami na wystawę Crufts, a także Wystawie o Zwycięstwo Wilna, swietnie wystąpił Big (Uszaki BIG BEAT), który na pierwszej z nich wygrał klasę posrednią, został Najlepszym PSem w Rasie, a na koniec również Zwycięzcą Rasy i tytul Zwycięzcy Litwy, otrzymująć CC, CACIB i kwalifikację na Cruftsa. Prawie równie dobrze pokazał się dnia następnego, kiedy to również wygrał klasę posrednią, został Najlepszym Psem w Rasie (zdobywając kolejne CC i CACIB), ale tym razem musiał oddać palmę pierwszeństwa Nutce (Pirtek VENTO NOTTURNO ), która została Najlepszą Suką w Rasie a następnie Zwycięzcą Rasy (CC i CACIB). Zarówno Big, jak i Nutka, otrzymały też tytuły Zwycięzcy Wilna, a Nutka, dzięki zakończyła również Interchampionat!09 marca - BRĄZOWA HONOROWA ODZNAKA ZWIĄZKU KYNOLOGICZNEGO W POLSCE

Za przyczynianie się do rozwoju rasy, przyznana przez Zarząd Główny ZKwP. Bardzo miło. Naprawdę. Zwłaszcza, że absolutnie niespodziewana i nawet "nieprzypuszczana", ba, nawet nie wiedziałam, że taka odznaka istnieje. Okazuje się, że jednak cos, co wynika po prostu z pasji (pomysłodastwo i wydawanie magazynu klubowego Corgiliusz, piecza nad stroną klubową- tak myslę, że to własnie za to) może być docenione tak po prostu. Dziękuję.24 lutego - RZESZÓW I KROPKA.


Na pierwszej Międzynarodowej Wystawie w tym roku w Polsce bardzo miło zachowała się Kropeczka (Uszaki BILLIE HOLIDAY), która nie dosć, że wygrała klasę posrednią, to następnie została również Najlepszą Suką w Rasie i zdobyła kolejne CWC i CACIB. Natomiast Big (Uszaki BIG BEAT) zdobył swój drugi res. CACIB. Gratulacje Ewa i Ela!

17 lutego - SZWECJA - SENSACYJNY DEBIUT CÓRECZKI OTTO I TUULI!


Mieszkająca w Szwecji córeczka Otto (Uszaki BLUES BROTHER) i Tuuli (Pirtek VENTO PRIMAVERA ) zadebiutowała rewelacyjnie, zostając Najlepszym Szczeniaczkim w Rasie, nastepnie Najlepszym Szczeniaczkiem w Grupie, a na koniec 2-gim Najlepszym Szczeniaczkim Wystawy (BIS Puppy2). Dzielna dziewczynka!


16 lutego - NOWY ROK ZACZYNAMY OD WYGRANEJTym razem w Bydgoszczy (która z niewiadomych przyczyn w tym roku znajdowała się w Toruniu) udane występy zaliczyli: Paput (Uszaki MUUMIPAPPA), który po wygraniu klasy championów został Najlepszym Psem w Rasie, a następnie również Zwycięzcą Rasy, Nutka (Pirtek VENTO NOTTURNO), która również wygrała klasę championów, a na deser została Najlepszą Suką w Rasie, a także Ryfka (Uszaki PIKKU MYY ),która była pierwsza w klasie otwartej i zdobyła swoje kolejne CWC! Gratulacje podziękowania dla Magdy i Adama i Ewy!

©Copyright & Design by Klaudia Karłowicz
®All Rights Reserved